Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 10-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Hobbyhorsing
  4. Co je Hobbyhorsing?

Co je Hobbyhorsing?

Co je hobbyhorsing?

Je to sport! Tento sport vznikl ve Finsku odkud se rozšiřuje dál do celého světa. Je to jízda na koňské hlavě připevněné k dřevěné tyči. Je to nápodoba koňských sportů s plyšovým koníkem na tyči...

To vše a možná i mnohem víc nejspíš už víte. Ale jak to celé vzniklo? Pojďme se na Hobbyhorsing podívat trochu blíž.

 Byl rok 2002. Dívka jménem Roosy objevila doma koníka na tyči. Byla to hračka, kterou před časem vyrobila její maminka. Oprášila jej a začala si s ním hrát. A jezdit na něm. Při jízdě prý zažila ohromující pocit svobody, který již nikdy nechtěla opustit.

 Elsa  jezdila na skutečných koních už od svých šesti let, pak ale přišla o svého oblíbeného koně - Fionu, a proto už se ke koním nechtěla nikdy vrátit. Ke zvířatům, a především ke koním jí to ale stále táhlo. Později narazila na Hobbyhorse komunitu. Díky koníkovi na tyči - hobbyhorse - se tak mohla do světa koňského sportu opět vrátit. Už ale bez rizika dalšího smutku ze ztráty milovaného zvířete.

Začátek revoluce ve Finsku

Asi 10 let po té, co Roosy oprášila starého koníka, se komunita značně rozrostla. Přibylo mnoho dalších soutěží, přibylo dívek v komunitě a Hobbyhorsing se stal velmi oblíbeným sportem ve Finsku. Finská filmařka Selma Vilhunen se proto v roce 2017 rozhodla natočit o Hobbyhorsingu dokument, s názvem Hobbyhorse Revolution. S dívkami se spojila na sociálních sítích a rok před natáčením si s nimi pravidelně psala.

Ada Filipa, PR manažerka Finské federace hobbyhorse, odhaduje, že ve Finsku je okolo 10 000 hobbyhorse jezdců, i když se tento počet obecně považuje za mnohem vyšší.

Přínosy Hobbyhorsingu

Pro ty, kteří nemají čas, ani finanční prostředky na to, aby jezdili na živých koních, představuje Hobbyhorsing lákavou alternativu.

Finové tyto koníky nazývají podobně jako my u nás, Stick horses, tedy Koníci na tyči.  Velkou výhodu spatřují v tom, že Hobbyhorsing láká mladé lidi k pohybu, a někdy také k ručním pracem. Mnoho z koníků je totiž vyráběno ručně doma.

Závodníci absolvují často velmi složité okruhy, podobné těm, kde se jezdí na skutečných koních, často s překážkami vysokými až 1,2 metru.

I když překážky a skoky nabízejí zajímavou alternativu k běžnému cvičení, je to právě pocitsounáležitosti, který hobbyhorsing poskytuje, a který fanoušky doopravdy spojuje.

Na hobbyhorsingu mám nejraději komunitu. Říká Elsa. Komunita je ohromě tolerantní a přijme každého, takového jaký je.

Díky snímku Hobbyhorse Revolution ještě více stouplo nadšení do tohoto sportu, a další komunity začaly vznikat i v jiných zemích.

 Dnes můžeme najít Hobbyhorse komunity nejen ve Finsku, Norsku, Dánsku, Švédsku, Holandsku, Velké Británii, Rusku, Německu, ve Spojených státech a dalších zemích, ale také u nás v Čechách a na Slovensku.

Zdroj: CNN

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Konicinatyci.CZ - Klára Novotná
Onšovice 61
38481 Čkyně

Kontakty
Logo
Klára Novotná
Klára Novotná
(Po-Pá, 10-16 hod.)
Všechna práva vyhrazena Klára Novotná 2021
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz